Rząd więcej firmom zabierze, niż da poprzez ulgi

30 września 2020

Rząd więcej firmom zabierze, niż da poprzez ulgi

Premier Mateusz Morawiecki chwali się, że korzystne rozwiązania podatkowe przyniosą biznesowi nawet 6 mld zł w przyszłym roku. Milczy jednak na temat nowych obciążeń fiskalnych.

Na owe 6 mld zł, o których mówi premier, składa się przede wszystkim estoński CIT, czyli nowa ulga proinwestycyjna, która ma wejść w życie od stycznia 2021 r. Z szacunków resortu finansów wynika, że z tego tytułu w firmach zostanie 5 mld zł (w przyszłym roku), które będzie można przeznaczyć na rozwój.

Faktycznie, zarówno w przeszłości, jak i na 2021 rok rząd w jednym miejscu wprowadza rozwiązania zmniejszające obciążenia, tak by ulżyć podatnikom, w innym zaś miejscu je zwiększa – przyznaje

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

.