Koronawirus może skrócić procedury
7 grudnia 2020
Skoro COVID-19 ma być traktowany jako schorzenie zawodowe u medyków, formalności z tym związane powinny zostać uproszczone – uważa Naczelna Rada Lekarska. W ocenie ekspertów zmiany wymaga cały system.
Osoby wykonujące zawody medyczne, jako najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem i związane z tym izolację oraz kwarantannę, miały prawo do 100-proc. zasiłków chorobowych. Jednak utraciły je 5 września br. Stało się to za sprawą uchylenia art. 4c ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.), który był przepisem przejściowym.
—————
Eksperci uważają natomiast, że to dobry moment na przyjrzenie się tym przepisom.
Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich
na czas epidemii warto uprościć procedurę uznawania COVID-19 za chorobę zawodową w odniesieniu do medyków. – Oni obecnie są najbardziej narażoną grupą zawodową – wskazuje. W jego ocenie mógłby to być dobry sprawdzian przed całościową weryfikacją obowiązującej obecnie procedury w odniesieniu do wszystkich ubezpieczonych i wymienionych w rozporządzeniu schorzeń.