search
menu menu_open

Koronawirus może skrócić procedury

7 grudnia 2020

Koronawirus może skrócić procedury

Skoro COVID-19 ma być traktowany jako schorzenie zawodowe u medyków, formalności z tym związane powinny zostać uproszczone – uważa Naczelna Rada Lekarska. W ocenie ekspertów zmiany wymaga cały system.

Osoby wykonujące zawody medyczne, jako najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem i związane z tym izolację oraz kwarantannę, miały prawo do 100-proc. zasiłków chorobowych. Jednak utraciły je 5 września br. Stało się to za sprawą uchylenia art. 4c ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.), który był przepisem przejściowym.

—————

Eksperci uważają natomiast, że to dobry moment na przyjrzenie się tym przepisom.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich

na czas epidemii warto uprościć procedurę uznawania COVID-19 za chorobę zawodową w odniesieniu do medyków. – Oni obecnie są najbardziej narażoną grupą zawodową – wskazuje. W jego ocenie mógłby to być dobry sprawdzian przed całościową weryfikacją obowiązującej obecnie procedury w odniesieniu do wszystkich ubezpieczonych i wymienionych w rozporządzeniu schorzeń.

Więcej:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1498213,covid-19-koronawirus-choroba-zawodowa-medykow-procedura.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna