search
menu menu_open

Nowi beneficjenci tarczy branżowej wciąż w zawieszeniu

14 grudnia 2020

Nowi beneficjenci tarczy branżowej wciąż w zawieszeniu

ZUS będzie przyjmował wnioski o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień od nowych uprawnionych dopiero po ewentualnej zmianie przepisów, które wskażą nowy termin na ich złożenie.

Rozszerzenie tzw. tarczą branżową kręgu przedsiębiorców uprawnionych do skorzystania z ulgi na ZUS za ten okres zakończyło się fiaskiem. Wydłużenie prac nad ustawą (spowodowane m.in. przesunięciem terminu jednego z posiedzeń Sejmu) sprawiło, że wyznaczony w niej na 30 listopada termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek dla nowych uprawnionych (z wyjątkiem przedsiębiorców działających pod kodami: 55.10.Z i 79.12.Z) upłynął, zanim przepisy weszły w życie.

—————

– To kolejna odsłona problemu, o którym mówiłem już przy okazji rozwiązania, które ZUS zaproponował pierwotnym beneficjentom zwolnienia ze składek za listopad. Opieszałość ustawodawcy spowodowała, że terminy zapłaty składek za ten czas się zbliżały (lub zbliżają), a tarcza czekała na uchwalenie. W efekcie organ rentowy zaproponował tym uprawnionym złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności – komentuje

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich

.

Więcej:

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1498859,tarcza-branzowa-zwolnienie-z-zus-od-kiedy.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna