Wynagrodzenia. Pracodawcy z niepokojem myślą o 1 stycznia 2021 r. Wtedy muszą podnieść pracownikom płace minimalne

4 stycznia 2021

Na podwyżce płacy minimalnej do kwoty 2800 zł brutto miesięcznie najbardziej zyska państwo, które dostanie wyższe podatki i składki do ZUS – uważają zgodnie pracodawcy z wielu dotkniętych kryzysem branż. Podwyżki minimalnych pensji o 200 zł oznaczają m.in. zwolnienia lub wypychanie pracowników na samozatrudnienie lub do szarej strefy.

Ani pracodawcy, ani pracownicy nie skorzystają na narzuconych firmom przez rząd wyższych o 200 zł stawkach płacy minimalnej – uważa Sławomir Grzyb, restaurator i sekretarz generalny Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Co więcej, wielu przedsiębiorców tego ciężaru po prostu nie udźwignie.

– O ile na rynku otwartym nastąpiła częściowa utrata klientów, o tyle w sektorze publicznym zapotrzebowanie na usługi czystości w związku z pandemią wzrosło. Wyszliśmy więc na tzw. zero – ocenia

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich

.