Coraz potężniejszy UOKiK

14 stycznia 2021

Coraz potężniejszy UOKiK

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będą mogli grzebać w domowych papierach, jeśli uznają, że mogą tam być dowody na monopolistyczne praktyki przedsiębiorców

Zgodę na to będzie musiał jednak wyrazić sąd. Dziś przeszukań w sprawach z zakresu prawa konkurencji może dokonywać jedynie policja. UOKiK zaś skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu dowodów w siedzibach firm.

– UOKiK już od co najmniej kilkunastu miesięcy rozpycha się legislacyjnie, przez co staje się coraz potężniejszy – przyznaje

Arkadiusz Pączka, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich

. Jego zdaniem często jest to związane z wdrażaniem przepisów unijnych ponad wymogi unijnego prawodawcy. Bywa bowiem tak, że przepisy unijne pozwalają krajowym organom ochrony konkurencji na podejmowanie nowych działań. W Polsce zaś – jak zauważa Pączka – często wprowadza się wszystkie te regulacje jako niezbędne w walce z nieprawidłowościami.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna