search
menu menu_open

Brak aktualizacji danych pozbawił pomocy wiele firm

19 stycznia 2021

Brak aktualizacji danych pozbawił pomocy wiele firm

Część przedsiębiorców nie może skorzystać z rządowego wsparcia, bo ich rzeczywista działalność różni się od tej zadeklarowanej w oficjalnych bazach jako przeważająca. O sytuację takich osób zapytaliśmy ZUS.

Przedsiębiorcy cały czas mogą skorzystać z narzędzi wsparcia przewidzianych w przepisach antycovidowych. Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień, wrzesień 2020 r., ulgę w należnościach do ZUS za listopad 2020 r., dodatkowe świadczenie postojowe czy jednorazowe dodatkowe postojowe (patrz tabela). W każdym przypadku kluczowe jest prowadzenie przeważającej działalności pod określonym kodem PKD. Nie zawsze jednak to, co wynika z oficjalnych baz, pokrywa się ze stanem faktycznym.

—————

– Do tej pory kody PKD miały funkcję głównie statystyczną, przedsiębiorcy nie przywiązywali więc do nich wagi. Gdy poszerzali zakres działalności, po prostu dopisywali kolejne kody do działalności głównej. Nie miało znaczenia, czy zmieniła się, choćby tymczasowo, struktura przychodów firmy – mówi

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP)

.

Więcej:

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/8071545,tarcza-kody-pkd-zus-aktualizacja-danych-firmy.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna