search
menu menu_open

Pandemia sponiewierała najmniejszych

25 stycznia 2021

Pandemia sponiewierała najmniejszych

490,5 tys. jednoosobowych podmiotów gospodarczych zawiesiło aktywność. To najwięcej od szczytu z pierwszej fali zachorowań.

W kwietniu, w czasie pierwszego zamrożenia gospodarki liczba zawieszeń sięgała 485 tys., a według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej z 18 stycznia tego roku zawieszonych było 490,57 tys. jednoosobowych firm. Osób decydujących się na taki ruch przybywa od końca września. Niemal równolegle zmniejsza się grupa aktywnych działalności. Jest ich teraz ok. 2,53 mln, a jeszcze w październiku–listopadzie było ich o ok. 20 tys. więcej. Spory spadek nastąpił w grudniu, kiedy to pula aktywnych JDG zmalała o ok. 13 tys.

—————


Łukasz Kozłowski, ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

, także uważa, że to przez drugą falę pandemii przedsiębiorcy częściej zawieszają działalność. A konkretnie przez sposób, w jaki rząd wspiera przedsiębiorców objętych drugim lockdownem. – Samo zamknięcie biznesów to jedno, ale forma wsparcia to drugie. O ile w czasie pierwszej fali mieliśmy szeroko zakrojoną pomoc, która została przyznana bardzo szybko, to teraz jest ona kierowana do wybranych branż, a na wsparcie przedsiębiorcy musieli czekać dość długo. Lockdown wprowadzono już w październiku, a pierwsze wnioski o pomoc można było składać w grudniu – mówi

Kozłowski

.

Więcej:

https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/8076256,koronawirus-przedsiebiorcy-zawieszaja-dzialalnosc.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna