Nieprędki powrót koniunktury na rynku pracy

1 lutego 2021

Nieprędki powrót koniunktury na rynku pracy

Zanim nadejdzie oczekiwane w 2021 r. ożywienie w gospodarce, które poprawi sytuację na rynku pracy, można się spodziewać wzrostu bezrobocia, zwłaszcza w pierwszej połowie roku.

– Obawiam się, że przed odbiciem rynek pracy poszuka jeszcze dołka – twierdzi Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP. W I kwartale można więc oczekiwać zarówno wzrostu bezrobocia, jak i bierności zawodowej w wyniku dezaktywizacji części osób tracących pracę.

Łukasz Kozłowski, główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

, również przewiduje, że ten rok nie będzie zbyt pomyślny dla pracowników, chociaż powinno im sprzyjać ożywienie w gospodarce związane z przywracaniem działalności zmrożonych teraz branż. Pobudzi to wzrost konsumpcji, ożywiając popyt i rynek pracy w usługach. Drugim sprzyjającym czynnikiem będzie popyt z zagranicy, który powinien wspierać zatrudnienie w przemyśle.

Źródło: Rzeczpospolita