Od każdego zlecenia zapłacimy ZUS. Stracą renciści i rolnicy

10 lutego 2021

Od każdego zlecenia zapłacimy ZUS. Stracą renciści i rolnicy

Po planowanych przez rząd zmianach prowadzący działalność nie będą już mieli ulgi w składkach.

„Rzeczpospolita” dotarła do projektu przewidującego oskładkowanie około 900 tys. osób zatrudnionych na zleceniu. To może zwiększyć wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o około 4 mld zł.

Marek Kowalski, prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich

: System emerytalny wymaga reformy, która jest odkładana już od czterech lat. Mamy świadomość, że trudna sytuacja przedsiębiorców związana z kryzysem wymaga odpowiedniego vacatio legis. Dlatego myślę, że nowe przepisy powinny wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Nie sądzę, by zmiany spowodowały drastyczny wzrost kosztów zatrudnienia zleceniobiorców, i tak jak po wzroście minimalnego wynagrodzenia doprowadzą do waloryzacji kontraktów, by uwzględnić zmiany w cenie usług.

Źródło: Rzeczpospolita