search
menu menu_open

Znacznie więcej zwolnień niż przed kryzysem

25 lutego 2021

Znacznie więcej zwolnień niż przed kryzysem

W styczniu 202 1 r. w dużych firmach posadę straciło już 2 tys. osób. Nadchodzące zmiany mogą oznaczać dalszą redukcję pracowników.

Z danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że w 2020 r. przedsiębiorcy zgłosili zamiar zwolnienia ponad 73 tys. pracowników. W 2019 r. takich zgłoszeń było przeszło połowę mniej, bo około 32 tys. Na podstawie tych zgłoszeń zwolniono w 2020 r. około 30 tys. osób, a 25 tys. rok wcześniej. Ministerstwo dodaje jednak, że około 1/4 zapowiadanych zwolnień grupowych w 2020 r. wiązało się ze zmianą warunków pracy lub płacy. W wyniku zgłoszenia mogło więc dojść do obniżenia wynagrodzeń około 20 tys. osób.

—————

– Zwolnienia grupowe są stosowane w firmach powyżej 20 pracowników, te dane nie dotyczą więc małych przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej czy hotelarskiej, poza tym trzeba pamiętać, że w większych firmach warunkiem otrzymania wsparcia od państwa było utrzymanie zatrudnienia. Było to więc sporym hamulcem przy rozstawaniu się z pracownikami – komentuje

Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich

.

Więcej:

https://www.rp.pl/Kadry/302249916-Zwolnien-pracownikow-znacznie-wiecej-niz-przed-kryzysem.html

Źródło: Rzeczpospolita