Jak podnieść wpływy ze składki zdrowotnej, nie podnosząc jej

19 marca 2021

Jak podnieść wpływy ze składki zdrowotnej, nie podnosząc jej

Jak wynika z informacji „DGP”, PiS rozważa zmniejszenie odliczenia składki zdrowotnej od PIT.

Założenia Nowego Ładu przewidują, że zmiany w składce zdrowotne przyniosą wyższe dochody na NFZ. I przy okazji poprawią stan finansów publicznych. Przeanalizowaliśmy, jakie PiS ma pole do działania, by osiągnąć takie cele. Przy założeniu, że chodzi również o zmniejszenie obciążeń dla osób o niższych dochodach i zwiększenie dla tych z wyższymi.

Łukasz Kozłowski, ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

, zwraca uwagę, że takie rozwiązanie zwiększy wpływy do finansów publicznych, ale niczego nie zmieni z punktu widzenia NFZ, który nadal dostawałby tyle samo. Różnica byłaby tylko taka, że budżet miałby większe wpływy z podatku PIT.

Źródło: Interia.pl