Emerytury wyższe przez COVID-19. „Patrząc na powody wzrostu nie jest dobrze, a wręcz jest bardzo źle”

26 marca 2021

Przyznawane od 1 kwietnia emerytury będą wyższe o kilka procent. – Niestety patrząc na powody wzrostu nie jest dobrze, a wręcz jest bardzo źle – napisał Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Wzrost świadczeń ma bowiem związek ze zgonami spowodowanymi COVID-19.

Jak podał Instytut Emerytalny, powołujący się na najnowsze dane GUS, średnia długość dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn dla osób w wieku 60 lat zmniejszyła się z 261,5 miesiąca (21 lat i 9,5 miesiąca) do 247,7 miesiąca (20 lat i 7,7 miesiąca).

Jak przypomniał główny ekonomista

Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski

, najnowsze dane GUS to „skutek ogromnej liczby zgonów z powodu COVID-19”. Dodał, że te statystyki są brane pod uwagę przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy obliczaniu emerytur.

Źródło: Tvn24.pl