FPP: system kaucyjny trzeba uzupełnić o aluminiowe puszki

21 września 2021

FPP: system kaucyjny trzeba uzupełnić o aluminiowe puszki

Zaproponowany przez resort klimatu model systemu kaucyjnego ma wiele pozytywnych elementów m.in. rezygnację z paragonu, ale trzeba go uzupełnić o możliwość zwrotu puszek aluminiowych – ocenia Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).

W ubiegłym tygodniu w wykazie legislacyjnych i programowych Rady Ministrów poinformowano, że w pierwszym kwartale 2022 r. rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjny dla butelek na napoje: z PET do 3 litrów pojemności, ze szkła – do 1,5 litra.

„Jednak rozszerzenie w przyszłości działającego już systemu o kolejne frakcje powoduje, że będzie trzeba ponieść koszty dostosowania systemu do nowego rodzaju opakowań, które będą wyższe niż w przypadku tworzenia systemu od początku dla dwóch frakcji. Dlatego też postulujemy o rozszerzenie zakresu systemu o puszkę aluminiową” – uważa dyrektor ds. dialogu

Federacji Przedsiębiorców Polskich Sylwia Szczepańska

.