Emerytury wypłacane raz na rok? „Problem jest realny i należy go rozwiązać”

22 października 2021

Emerytury wypłacane raz na rok? „Problem jest realny i należy go rozwiązać”

2 grosze miesięcznie otrzymywał z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych senior z najniższą emeryturą w Polsce. Takie świadczenie nie tylko niewiele ma wspólnego z zabezpieczeniem na starość, ale też koszt jego obsługi znacznie przekracza wypłacaną kwotę.

Zdaniem zarówno związków zawodowych, jak i pracodawców, problem tak zwanych groszowych emerytur jest realny i należy go rozwiązać. Swój pomysł w tej sprawie wkrótce ma przedstawić także resort rodziny i polityki społecznej.

Jak zauważa

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

, świadczenie w wysokości kilkudziesięciu groszy lub kilku złotych nie spełnia w żadnej mierze swojej roli, a po stronie ZUS generuje koszty wielokrotnie przewyższające wartość takiej emerytury.

Źródło: Tvn24.pl