search
menu menu_open

Zakupy na raty w internecie mogą zniknąć. Wskutek jednego zapisu w ustawie

26 listopada 2021

Zakupy na raty w internecie mogą zniknąć. Wskutek jednego zapisu w ustawie

Zakupy na raty mogą zniknąć z ofert sklepów internetowych. Jak podkreśla Federacja Przedsiębiorców Polskich, w projekcie ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości pojawił się zapis, który jest „niewykonalny” dla e-sklepów.

Ministerstwo Sprawiedliwości w projekcie ustawy „w celu przeciwdziałania lichwie” zawarło zapis, który zdaniem FPP, wykluczy możliwość zakupów na raty w internecie.

—————

– Resort sprawiedliwości w uzasadnieniu ustawy mówi o konieczności ochrony starszych konsumentów przed skutkami lichwy, czyli w ich rozumieniu wysokich kosztów pożyczek. Pomija dane mówiące o tym, że osoby 65+ to zaledwie 6,2 proc. klientów online. Wrzutka resortu sprawiedliwości jest nie tylko niesprawiedliwa, ale też w ogóle nie odzwierciedla obecnych możliwości technicznych w zakresie metod ustalania dochodów osób fizycznych. Prawdopodobnie wynika to z tego, że tworzący te przepisy nie dokonali analizy zmieniającego się w ostatnich latach rynku. Dane zaprezentowane w uzasadnieniu pochodzą najczęściej z lat… 2014-2016. Laik nawet przyzna, że w tym czasie wiele się na rynku musiało zmienić. Szczególnie, gdy mówimy o sprzedaży online – podkreśla

Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Więcej:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zakupy-ratalne-w-internecie-moga-zniknac-Wskutek-jednego-zapisu-w-ustawie-8231765.html

Źródło: Bankier.pl