Sprawdź, czy dostaniesz ulgę podatkową

21 grudnia 2021

Sprawdź, czy dostaniesz ulgę podatkową

Ministerstwo Finansów precyzyjnie wyjaśnia, kto i na jakich warunkach skorzysta w 2022 r. z tzw. ulgi inwestycyjnej. Łatwo jednak nie będzie.

Brak górnego pułapu rocznych przychodów to marchewka dla firm, ale sporym ograniczeniem są: wyłączenie wielu branż (szczególnie finansowej), ograniczenie do wskazanych inwestycji (np. fabrycznie nowe środki trwałe), zasilanie specjalnego rachunku tylko z własnego zysku, uprawnienie tylko dla osób fizycznych będących właścicielami spółek.

— Fundusz na cele inwestycyjne to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do firm, które zamiast skorzystać z estońskiego CIT (…) Sądzę, że nie będzie to mechanizm stosowany na masową skalę ze względu na utrzymanie wielu ograniczeń oraz fakt, iż spełniające kryteria firmy będą raczej preferowały estoński CIT — mówi

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

.