Chirurgia onkologiczna: pieniądze pójdą za pacjentem, a nie za ośrodkiem

4 lutego 2022

Chirurgia onkologiczna: pieniądze pójdą za pacjentem, a nie za ośrodkiem

Bardzo często leczenie operacyjne jest realizowane przez lekarzy, którzy pracują w wielu ośrodkach, więc nie ma stałego składu operacyjnego, nie ma pielęgniarek, które znają się na danej procedurze. Będą zmiany – zapowiada Maciej Miłkowski.

W tym roku mają wejść nowe rozwiązania dotyczące kompleksowej opieki onkologicznej w zakresie leczenia i diagnostyki nowotworu złośliwego nerki.

Tymczasem biorąc pod uwagę dostępne dane za 2019 i 2020 rok, zabieg chirurgiczny rozliczono w 2020 rok w 188 ośrodkach. Natomiast próg dotyczący odpowiedniego doświadczenia ośrodka spełniło tylko 28 z tych ośrodków. Czyli mamy 160 ośrodków, które docelowo, jak się dzisiaj wydaje, powinny tak naprawdę rozważyć, czy powinny realizować tego typu świadczenia – zauważył Wojciech Wiśniewski, członek Komitetu ds. Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Źródło: Rynekzdrowia.pl