Ukrainiec założy firmę tak jak Polak

14 marca 2022

Ukrainiec założy firmę tak jak Polak

Ustawa dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przewiduje m.in. ułatwienia dla tych uchodźców, którzy z czasem będą chcieli założyć u nas działalność gospodarczą.

Nowe regulacje obejmą osoby, których pobyt na terytorium naszego kraju uznaje się za legalny – na podstawie specustawy lub ustawy o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2354 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami obywatele ukraińscy będą mogli podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Zdaniem

wiceszefa Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusza Pączki

kierunkowo ułatwienie Ukraińcom zakładania firm jest wskazane. Przyznaje on, że w tym momencie uchodźcy raczej nie myślą o działalności gospodarczej w naszym kraju, ale z czasem, gdy ochłoną i ich sytuacja nieco się ustabilizuje, może się to zmienić. Podaje przykład klubików dziecięcych, które mogłyby prowadzić ukraińskie matki.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna