13 maja 2022

FPP: Odejście od dostaw LPG z Rosji do końca 2022 roku

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia deklarację Polskiej Izby Gazu Płynnego (PIGP) o odejściu od dostaw gazu płynnego LPG do końca 2022 roku. Udział LPG z Rosji w całym rynku krajowym przekracza 60 proc. (1.300.000 ton rocznie) i potrzeba kilku miesięcy, aby zmienić kierunki.

W szczególności należy rozbudować infrastrukturę. W tym: liczbę terminali kolejowych i morskich w Polsce, znacząco zwiększyć tabor cystern kolejowych w Europie Zachodniej.

(…) Wzrost cen gazu przełoży się na koszty produkcji, a te na ceny świadczonych przez tych przedsiębiorców usług i produkowanych towarów. Wózków gazowych nie można napędzać innym paliwem, a w pewnych warunkach np.  zamknięte hale produkcyjne. Nie można korzystać z wózków napędzanych olejem napędowym. – podkreśla

Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP)

.

Źródło: Petrolnet.pl