search
menu menu_open

Minimalne wynagrodzenie za pracę – czas na weryfikację zasad

21 czerwca 2022

Minimalne wynagrodzenie za pracę – czas na weryfikację zasad

Regionalizacja płacy minimalnej i ustalanie jej przez Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego, czy może wprowadzenie mechanizmu jej zamrażania – pomysły są różne. Prawnicy są zgodni: czas na weryfikację zasad jej ustalania. Bo automatyczny wzrost płacy minimalnej w czasie wysokiej inflacji oznacza znaczący wzrost kosztów pracy. Fundusz wynagrodzeń prywatnych firm nie jest z gumy. Może zabraknąć w nim pieniędzy na podwyżki dla pozostałych pracowników.

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wzrosnąć dwa razy: od 1 stycznia 2023 r. do 3383 zł brutto (z obecnych 3010 zł), a od 1 lipca – do 3450 zł, czyli w sumie o 440 zł (dla porównania w 2022 r. płaca minimalna wzrosła o 210 zł – z 2800 zł do 3010 zł).

—————

– Konieczna jest zmiana mechanizmu ustalania płacy minimalnej. Warto rozważyć odniesienie się do przeciętnego wynagrodzenia, co byłoby prostszym, bardziej zrozumiałym i obiektywnym rozwiązaniem. Ale ryzykowne byłoby opieranie się na prognozowanej średniej pensji. Przekonują się teraz o tym przedsiębiorcy w kontekście opłacania składek na ubezpieczenia społeczne – mówi z kolei

dr hab. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert prawa pracy, przewodnicząca Komitetu HR Federacji Przedsiębiorców Polskich

.

Więcej:

https://www.prawo.pl/kadry/zasady-ustalania-placy-minimalnej-do-zmiany,515763.html

Źródło: Prawo.pl