Podwyżki duże zamiast horrendalnych

12 października 2022

Podwyżki duże zamiast horrendalnych

Najnowsza interwencja rządu na rynku energii może kosztować kilkanaście miliardów złotych. Ma to obniżyć zarówno rachunki, jak i w dłuższym terminie inflację.

Plan zakłada, że Sejm zajmie się rządowymi propozycjami maksymalnych cen energii na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Szykowane rozwiązania będą bardzo kosztowne – wczoraj nasz rozmówca z rządu wskazywał na kwotę 13,6 mld zł.

Jeżeli chodzi o biznes, to – jak komentuje

Piotr Wołejko z Federacji Przedsiębiorców Polskich

– jest to poziom cen, którego przedsiębiorcy mogli się spodziewać po zeszłotygodniowych rozmowach z rządem. – To cztery razy mniej niż niektóre oferty, które dostawali przedsiębiorcy i samorządowcy. Jest to więc poziom cen o wiele bardziej akceptowalny niż dotychczasowe oferty. Jeżeli to będzie utrzymane przez cały rok, to mamy bardzo istotny element stabilizacji gospodarki i impuls antyinflacyjny – ocenia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna