Będzie rzecznik praw pracowniczych? Przyjrzy się samozatrudnieniu

9 sierpnia 2023

Posłowie Lewicy chcą powołać rzecznika praw pracowniczych. Miałby on m.in. składać skargi do sądów, wspierać strajkujących, interweniować w indywidualnych sprawach pracowników.

— Utworzenie instytucji rzecznika praw pracowniczych nie wydaje się być zupełnie bezpodstawne, biorąc pod uwagę to, że mamy m.in. rzecznika finansowego, rzecznika praw pacjenta, rzecznika praw konsumenta, rzecznika funduszy europejskich, a w ramach Rady Dialogu Społecznego rozmawiamy o powołaniu quasi rzecznika dialogu społecznego. Z drugiej strony instytucją, której celem jest nadzór i kontrola przestrzegania prawa pracy jest PIP. Mamy też jeszcze związki zawodowe, które są powołane do reprezentowania i obrony praw ludzi pracy oraz interesów zawodowych i socjalnych — wskazuje Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Źródło: Businessinsider.com.pl