search
menu menu_open

ZUS odmawia czerwcowym emerytom, rząd szykuje zmiany

8 marca 2024

Jak dowiedział się DGP, rząd rozpoczął prace mające na celu naprawienie błędów wobec osób, które przechodziły na emerytury w czerwcu w latach 2009–2019. Nowe regulacje są konieczne, bo wnioski o przeliczenie świadczeń po listopadowym wyroku TK spotykają się z odmową ZUS.

Na zmianę prawa czeka prawie 100 tys. osób, które przechodziły na emerytury w czerwcu w latach 2009–2019. Ich właśnie dotyczy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 listopada 2023 r. (sygn. akt P 7/22). TK uznał w nim za niezgodne z ustawą zasadniczą pominięcie tych osób przy nowelizacji przepisów z 2021 r. Wykonanie wyroku trybunału wymaga teraz pilnej interwencji ustawodawcy. Jak bowiem pokazuje praktyka, w ostatnim czasie ZUS nie uwzględnia wniosków emerytów o przeliczenie świadczeń, a wznowienie postępowań w związku z tym orzeczeniem w większości przypadków było wykluczone.

– To jest sprawa honoru, by w związku z zaniżeniem emerytur tym ludziom wypłacić wyrównania. Zdaję sobie sprawę, że mamy budżet z olbrzymim deficytem, ale to po prostu trzeba zrobić. Pora, by rząd zrobił to, co do niego należy. Choć oczywiście to powinien był zrobić już rząd Mateusza Morawieckiego, który przyjął błędną nowelizację – uważa dr Tomasz Lasocki, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna