Dogłębnej reformy kodeksu pracy nie będzie

23 kwietnia 2024

Rząd znosi Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Nic nie wskazuje, że zostanie powołana nowa, mimo że czeka nas wiele wyzwań w regulacjach z tej materii.

Wioletta Żukowska-Czaplicka z Federacji Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę na jeszcze inne kwestie.

– Zaraz w ramach Rady Dialogu Społecznego będziemy się zajmować ustawą dotyczącą układów zbiorowych. Niedługo ustawodawca będzie musiał zacząć myśleć też nad wdrożeniem dyrektywy dotyczącej jasnych i przejrzystych wynagrodzeń, a także regulacji pracy platformowej. W wykazie zostały też opublikowane założenia reformy rynku pracy. Nie wszystkie te regulacje będą miały swoje odzwierciedlenie w zmianach w k.p., ale część na pewno tak – mówi.

Wioletta Żukowska-Czaplicka uważa, że wypracowywanie rozwiązań w ramach takiego ciała jak komisja kodyfikacyjna to dobra ścieżka. Ma jednak wątpliwości, czy obecnie jest ona właściwa.

Źródło: Rzeczpospolita