search
menu menu_open

Składki na ZUS w górę. Pierwsze wyliczenia

10 maja 2024

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą, czyli tak zwane składki na ZUS, wzrosną w 2025 roku o ponad 154 złote, licząc bez składki zdrowotnej – poinformował w mediach społecznościowych Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakłady Ubezpieczeń Społecznych.

W czwartek główny ekonomista FPP Łukasz Kozłowski opublikował wpis ze wstępnymi wyliczeniami dotyczącymi przyszłorocznych składek ZUS dla przedsiębiorców.

Jak wyjaśnił, powstały one na podstawie najnowszych prognoz Ministerstwa Finansów, które zostały przekazane zespołowi do spraw budżetu Rady Dialogu Społecznego. „Standardowe składki przedsiębiorców są bowiem obliczane od podstawy wymiaru wynoszącej 60 procent kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, która została przyjęta w pracach nad ustawą budżetową na dany rok” – wyjaśnił.

Z wyliczeń ekonomisty wynika, że składki osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną w 2025 roku o 154,42 zł do poziomu 1754,74 zł miesięcznie, bez uwzględnienia ulg oraz składki zdrowotnej.

Źródło: tvn24.pl