Stanowisko FPP do projektu dotyczącego waloryzacji dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

12 sierpnia 2024

Federacja Przedsiębiorców Polskich pozytywnie opiniuje projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (UD55). Popieramy przygotowaną nowelizację, ponieważ wpłynie ona korzystnie na utrzymanie obecnych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami oraz przyczyni się do zwiększenia zatrudnienia w tej grupie.

Projekt stanowi realizację deklaracji strony rządowej z posiedzenia Rady Dialogu Społecznego  z 22 kwietnia br. oraz ustaleń partnerów społecznych, podjętych w ramach prac Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. Przypominamy, że dyskusja o potrzebie podwyższenia dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych została rozpoczęta w Radzie, z inicjatywy Federacji Przedsiębiorców Polskich. Jako reprezentatywna organizacja pracodawców, zrzeszająca również pracodawców osób niepełnosprawnych, zawsze mieliśmy na względzie sytuację pracowników z niepełnosprawnościami.

Projekt nowelizacji przewiduje podwyższenie kwoty maksymalnego dofinansowania. Zgodnie z nowymi przepisami wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń będzie wynosić:

• 2 760 zł – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności (dotychczas 2 400 zł);
  • 1 550 zł – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (dotychczas 1 350 zł);
  • 575 zł – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności (dotychczas 500 zł).

Z zadowoleniem przyjęliśmy, że wyższe kwoty dofinansowania będą obowiązywały de facto z mocą wsteczną – od 1 lipca br., czyli zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

Ze względu na fakt, iż projektowana regulacja zawiera bardzo ważną i korzystną zmianę, zarówno dla samych osób z niepełnosprawnościami, jak ich pracodawców  i jest przez nich oczekiwana –  apelujemy o jej sprawne procedowanie w ramach dalszego procesu legislacyjnego. Liczymy, że regulacja ta zostanie szybko przyjęta przez Parlament i podpisana przez Prezydenta RP.