search
menu menu_open

Biznes boi się zmian przyjętych przez Unię Europejską? Chodzi o dowóz jedzenia do domu

23 października 2024

Dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform w zamierzeniu ma uregulować status osób, które zarobkują za pośrednictwem takich podmiotów, jak Uber, Glovo czy Pyszne.pl. Unijne przepisy przewidują bowiem domniemanie etatu dla osób, które zarabiają dzięki tym aplikacjom.
Zdaniem prof. Grażyny Spytek-Bandurskiej z Federacji Przedsiębiorców Polskich dostosowanie regulacji unijnej do porządku krajowego bez uszczerbku dla utrzymania niezbędnej konkurencyjności będzie stanowić wyzwanie.
– Czy domniemanie zostanie ograniczone wyłącznie do pracujących za pośrednictwem platform internetowych, czy też będzie odnosiło się do wszystkich zatrudnionych, bez względu na specyfikę wykonywanej pracy. To zagadnienie jest kluczowe m.in. w kontekście zgodności z konstytucją, zwłaszcza zasadą równości – mówi prof. Spytek-Bandurska.

Pracodawcy sygnalizują, że wprowadzenie domniemania stosunku pracy należy też rozważać wspólnie z zasadą swobody umów czy swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

– Nie ulega wątpliwości, że należy chronić osoby pracujące, ale jednocześnie trzeba patrzeć przez pryzmat rynku pracy – uważa ekspertka FPP. Tym bardziej że – jak zwraca uwagę – nawet samo wykonywanie obowiązków za pośrednictwem platform internetowych jest niejednolite.

– Są różnice pod względem poziomu wymaganych umiejętności, a także sposobu organizacji pracy i jej kontrolowania przez platformy czy częstotliwości jej podejmowania (dorywcze czy stałe źródło utrzymania) – wyjaśnia.

Szymon Witkowski również przyznaje, że najpoważniejsze obawy przedsiębiorców dotyczą tego, jaki zakres będą miały normy dotyczące pracy platformowej.

– Mogą one bowiem dotyczyć platform sensu stricto, które wszyscy znamy i z których korzystamy. Mogą też jednak objąć wiele innych branż, które z platformami mają niewiele wspólnego, jak tradycyjni kurierzy, portale z ogłoszeniami o drobnych pracach czy firmy e-commerce – zauważa.

Źródło: Rzeczpospolita