search
menu menu_open

Standardy GS1: Nowoczesne wsparcie dla nadzoru nad importem do UE – zgodność z przepisami dzięki globalnym standardom

14 kwietnia 2025

W obliczu nadchodzącej reformy unijnego systemu celnego oraz rosnącej roli e-commerce, warto zwrócić uwagę na standardy GS1, które mogą stać się jednym z kluczowych narzędzi wspierających nadzór nad zgodnością towarów importowanych do Unii Europejskiej. Dzięki takim rozwiązaniom jak GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej), GLN (Globalny Numer Lokalizacyjny) czy SSCC (Seryjny Numer Jednostki Logistycznej), możliwe jest dokładne identyfikowanie produktów, lokalizacji i przesyłek na każdym etapie łańcucha dostaw.

Wdrożenie standardów GS1 umożliwia:

  • automatyzację i usprawnienie odpraw celnych,
  • lepszą kontrolę nad pochodzeniem i bezpieczeństwem produktów,
  • skrócenie czasu obsługi przesyłek i ograniczenie błędów,
  • pełniejszą zgodność z nowymi regulacjami UE, takimi jak np. cyfrowy paszport produktu (digital product pasport – DPP).

W dyskusji nad przyszłym kształtem rozwiązań celnych warto zwrócić uwagę na systemy takie jak Globalne Rejestry GTIN i GLN, które połączone z nowym unijnym centrum danych celnych (EU Customs Data Hub), mogą wspierać skuteczne zarządzanie danymi i cyfryzację procesów celnych. Dzięki temu organy celne mogą zyskać większą przejrzystość łańcucha dostaw, a przedsiębiorcy narzędzia do szybszego i bardziej przewidywalnego wprowadzania towarów na rynek UE.

GS 1 Polska we współpracy z Federacją Przedsiębiorców Polskich przygotowało dokument „The value of using GS1 standards in Border Procedures Management”, który stanowi dodatek do raportu Federacji Przedsiębiorców Polskich i CALPE – propozycji zmian legislacyjnych do tzw. pakietu reformy celnej.

Mamy nadzieję, że przedstawione w dokumencie propozycje będą stanowiły istotną propozycję rozwiązań służących efektywnemu wdrożeniu i funkcjonowaniu nowych rozwiązań opracowywanych w ramach reformy celnej, a także stosowaniu innych przepisów, które znajdują zastosowanie w imporcie towarów na unijny obszar celny, szczególnie w zakresie ochrony rynku i zgodności.

 

Kliknij i zapoznaj się z całym raportem przygotowanym przez Federację Przedsiębiorców Polskich i CALPE – dot. propozycji zmian legislacyjnych do tzw. pakietu reformy celnej.