search
menu menu_open

FPP: Rozwój cyfrowej Polski – transparentne płatności

31 stycznia 2017

Szansa na uszczelnianie systemu podatkowego

Program rozwoju cyfrowej Polski – jeden z elementów Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – obejmuje wprowadzenie transparentnych płatności elektronicznych, zwłaszcza w odniesieniu do działalności gospodarczej oraz Polskiej Karty Płatniczej. Jest to także szansa na uszczelnienie systemu podatkowego i zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Warto zatem rozważyć specjalne zachęty dla tych przedsiębiorców, którzy szybko skorzystają z nowego systemu lub już obecnie prowadzą działalność w taki sposób, by przepływy pieniężne i dokumentacja księgowa były transparentne.




Wbrew pozorom system transparentnych płatności będzie sprzyjał rozwojowi małej przedsiębiorczości, natomiast dodatkowe zachęty mogą usunąć bariery lub obawy przedsiębiorców.

To kolejny czynnik, który może wesprzeć wzrost gospodarczy i stymulować przedsiębiorczość. Warto zauważyć, że wdrożenie Polskiej Karty Płatniczej to oszczędności zarówno dla obywateli, jak i sektora bankowego – przy jednoczesnych korzyściach dla budżetu państwa”

– mówi

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.



W grudniu 2016 roku Ministerstwo Rozwoju i KIGEiT (Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji) podpisały list intencyjny odnośnie uruchomienia

platformy e-paragonów z kas fiskalnych, umożliwiającej ich dystrybucję bezpośrednio do konsumentów

. Według założeń e-paragony mają być wprowadzone od 2018 r.


„Zgodnie z intencjami Ministerstwa Rozwoju, realizujemy proces elektronizacji i usprawnienia obrotu gospodarczego, a także upowszechnienia płatności bezgotówkowych.



Naszym celem jest wdrożenie transparentnych płatności bezgotówkowych i elektronicznego obiegu dokumentów. Dlatego zarówno regulacje prawne, jak i ułatwienia dla przedsiębiorców będą uwzględniały te aspekty.





Program Cashless Poland to zapewnienie dominującego udziału transakcji bezgotówkowych w obrocie gospodarczym, w szczególności przez narodowy schemat płatniczy, który ułatwi m.in. opłacanie czynności administracyjnych oraz zmniejszy prowizje płacone przez firmy i obywateli od każdej transakcji bezgotówkowej”


– podkreślił Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.




„Proponowany w przepisach model zakłada, że kasy fiskalne od stycznia 2018 roku będą podłączone online i będą automatycznie przesyłać dane o sprzedaży do centralnego repozytorium prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Jednocześnie, kasy poza wydawaniem papierowych paragonów klientom będą wysyłać elektroniczne paragony zainteresowanym użytkownikom, którzy wyrażą na to zgodę i zarejestrują się.

Pośredniczyć w tym będzie przygotowywana przez KIGEiT platforma dystrybucji paragonów elektronicznych z kas fiskalnych bezpośrednio do konsumentów.




System ten ma gwarantować pełną anonimowość przesyłanych danych i może zostać rozszerzony na inne obszary płatności i obrotu gospodarczego.





Najprostszą formą będzie przekazanie paragonu elektronicznego na pocztę e-mail lub sms, czy też do aplikacji mobilnych”


– wskazał


Stefan Kamiński, prezes


KIGEiT.



Wprowadzenie platformy e-paragonów sprawi, że Polska dołączy do grona państw, w których korzysta się z rozwiązań elektronicznych w obszarze rozliczeń między konsumentami a sprzedawcami towarów i usług. Elektroniczne potwierdzenia płatności są szczególnie popularne w takich sektorach jak usługi transportowe (w tym lotnicze) czy hotelarskie.