search
menu menu_open

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Gospodarki Obronnej Federacji Przedsiębiorców Polskich

17 stycznia 2025

W czwartek, 16 stycznia br. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Gospodarki Obronnej Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), które zgromadziło przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz organizacji branżowych. Spotkanie stało się platformą do omówienia wyzwań związanych z obronnością, transformacją cyfrową, konkurencyjnością przemysłu i bezpieczeństwem gospodarczym Polski.

Marek Kowalski, przewodniczący FPP, zwrócił uwagę na kluczowe aspekty tematyczne, takie jak cyberbezpieczeństwo, konkurencyjność przemysłu energochłonnego oraz finansowanie projektów obronnych: „Bezpieczne państwo zależy od siły polskiej gospodarki. Nie możemy pozwolić, by głównymi beneficjentami KPO były firmy spoza UE, zwłaszcza w sytuacji, gdy ceny energii w Polsce przewyższają średnią unijną”.

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej, mówił o roli partnerów społecznych we współpracy z administracją publiczną, podkreślając znaczenie inwestycji gospodarczych w kontekście bezpieczeństwa narodowego: „Nowy impuls gospodarczy może zapewnić rozwój przemysłu zbrojeniowego, zarówno państwowego, jak i prywatnego. Musimy inwestować w technologie podwójnego zastosowania, takie jak systemy IT czy drony”.

Agnieszka Kubera, prezes Accenture, podkreśliła fakt procesowej i organizacyjnej transformacji systemu obronności: „Bezpieczna wymiana danych oraz zdolność przenoszenia technologii prywatnych do sektora państwowego to kluczowe elementy tej zmiany. Sektor prywatny ma wiedzę i innowacje, które muszą zostać zaangażowane w proces transformacji”.

Jerzy Kozicz, przewodniczący komitetu energii i środowiska FPP, wskazał na problemy związane z przemysłem energochłonnym, szczególnie hutnictwem: „W ostatnich latach Europa zmniejszyła produkcję stali o 1/3, co doprowadziło do kryzysu w budownictwie. Polska, mimo rosnącego zapotrzebowania na produkty hutnicze, wciąż pokrywa je głównie importem. Reaktywacja Zespołu Energochłonnego w MRIT jest kluczowa dla rozwiązania tych problemów”.

Janusz Władyczak, prezes KUKE, podkreślił znaczenie finansowania w realizacji dużych projektów zbrojeniowych i związanej z nimi rozbudowy infrastruktury: „Już udzielamy gwarancji kontraktowych dla polskich firm, zabezpieczamy transakcje, ale także zachęcamy banki do finansowania krajowych inwestycji przemysłu obronnego z udziałem naszych gwarancji spłaty kredytu. Nasz ekosystem wsparcia rozwoju przedsiębiorstw idealnie wpisuje się w obecne potrzeby branży zbrojeniowej”. Dodatkowo zadeklarował pomoc KUKE w przypadku transakcji eksportowych polskiej zbrojeniówki, jak i przejęciach firm poza granicami kraju.

Federacja Przedsiębiorców Polskich realizuje szereg działań wspierających rozwój gospodarczy, w tym Akademię Zakupów Publicznych. – „Wypracowanie dobrych praktyk w stosowaniu prawa zamówień publicznych, potwierdzonych przez UZP, pozwoli na lepsze przygotowanie stron zamawiających i wykonawców. Jako jedna z trzech największych reprezentatywnych organizacji pracodawców w Polsce, mamy niezbędne doświadczenie, by wspierać ten proces” – zaznaczył Marek Kowalski.

Posiedzenie Komitetu Gospodarki Obronnej FPP uwydatniło znaczenie współpracy zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Federacja Przedsiębiorców Polskich zamierza rozwijać relacje z MON oraz innymi kluczowymi instytucjami, a także kontynuować działania na rzecz promocji polskich firm na rynkach zagranicznych.

FPP odgrywa istotną rolę w kształtowaniu gospodarki i bezpieczeństwa narodowego, skutecznie reagując na bieżące wyzwania i wspierając zrównoważony rozwój. Dzięki działalności komitetu tworzymy przestrzeń do dialogu między przedsiębiorcami a decydentami, umożliwiając wspólne wypracowanie rozwiązań dla najważniejszych problemów.