Pandemia i niepewność mrożą nowe biznesy

17 grudnia 2020

Pandemia i niepewność mrożą nowe biznesy

Powstaje coraz mniej firm, bo perspektywy na zarobek są marne. Pytanie, czy to tylko zjawisko przejściowe, czy zapowiedź długotrwałego kryzysu.

W listopadzie tego roku zarejestrowało się 23,5 tys. nowych działalności gospodarczych. To o 23 proc. mniej niż w październiku i o 10 proc. mniej niż rok wcześniej. – Trudno się dziwić tym spadkom, skoro od listopada obowiązują przeciwpandemiczne restrykcje zakazujące działalności w kilku branżach – mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

– Gdyby obecne spadki utrzymały się przez dłuższy czas, oznaczałoby to, że wchodzimy w okres stagnacji i długotrwałych konsekwencji kryzysu pandemicznego, takich jak np. trwałe ograniczenie zasobów kapitałowych – mówi

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

. – Ale mam nadzieję, że są to tylko przejściowe trendy – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita