Pracodawcy wypychają pracowników na zaległe urlopy w lipcu

21 lipca 2021

Pracodawcy wypychają pracowników na zaległe urlopy w lipcu

Widmo czwartej fali koronawirusa spowodowało, że pracodawcy chcą zmniejszyć pule niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Najchętniej do września tego roku.

Niektórzy zmuszają wręcz pracowników do brania urlopów w lipcu. Zdaniem ekspertów, to przygotowywanie się na ewentualny, ponowny lockodown i obniżanie kosztów przyszłych zwolnień, jeśli okażą się konieczne.

Wakacje w Polsce to czas pogody i przerwy od zajęć szkolnych, nic więc dziwnego, że właśnie w tym czasie pracownicy masowo korzystają z urlopu wypoczynkowego – mówi prof.

Grażyna Spytek-Bandurska

, wykładowca na  Uniwersytecie Warszawskim,

ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP)

oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). I przypomina, że wykorzystanie urlopu to decyzja obu stron, a nie polecenie pracodawcy, a w dużych firmach obowiązuje plan urlopów uzgodniony ze związkami zawodowymi.

Źródło: Prawo.pl