search
menu menu_open

Deficyt wody to nie mit – zadbajmy o przyszłość!

13 września 2024

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) w ramach działania Komitetu ds. Wody zaangażowała się w inicjatywę Komisji Europejskiej pod nazwą WaterWiseEU, której celem jest podniesienie świadomości na temat problemu deficytu wody w Europie i stworzenie warunków dla efektywnego zarządzania zasobami wodnymi do 2050 roku. Dostęp do wody, który dotąd był uznawany za oczywistość, staje się coraz bardziej niepewny. Obecnie aż 10 milionów osób w Europie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, a globalne zasoby wody pitnej są niewystarczające, aby zaspokoić rosnące potrzeby ludności!

W sprawozdaniu CDP (Carbon Disclosure Project) z 2020 roku podkreślono, że koszty zagrożeń związanych z wodą mogą być dla przedsiębiorstw nawet pięciokrotnie wyższe niż nakłady na inwestycje przeciwdziałające tym zagrożeniom. Przemysł, który ma zasadnicze znaczenie dla zielonej transformacji energetycznej, szczególnie przemysł wodorowy, odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu zasobami wodnymi. Europejska polityka wodna jest obecnie rozdrobniona i nieskuteczna w rozwiązywaniu tych problemów, mimo że legislacja Unii Europejskiej w zakresie gospodarki wodnej jest uważana za jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie.

W maju 2024 roku Komisja Europejska uruchomiła kampanię WaterWiseEU, zachęcając obywateli do „innego spojrzenia na wodę”. Celem kampanii jest stworzenie Europy odpornej na deficyt wody do 2050 roku. Federacja Przedsiębiorców Polskich aktywnie wspiera tę inicjatywę, podkreślając potrzebę nie tylko działań uświadamiających, ale również konkretnych decyzji politycznych i działań zmierzających do poprawy sytuacji wodnej w Europie.

Cele Komisji Europejskiej pokrywają się z celami, które FPP promuje już od ponad roku:

  1. Opowiadanie się za strategicznym i całościowym planem działania na rzecz wody w Europie oraz opracowanie i wdrożenie dwutorowych, uzupełniających się polityk wodnych w ramach Unii Europejskiej, zgodnie z apelem zawartym w deklaracji Niebieskiego Ładu UE.
  2. Wezwanie Komisji Europejskiej do uznania wody za strategiczny priorytet i zapewnienie jej takiej samej rangi, jaką ma dekarbonizacja w ramach polityki UE.
  3. Znaczące zmniejszenie śladu wodnego w sektorach społecznych, gospodarczych i rolniczych, z jednoczesnym zapewnieniem dostępu do czystej wody dla obywateli, rolników i przemysłu.
  4. Promowanie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, efektywnie wykorzystującą zasoby wodne, a także wspieranie innowacyjnych rozwiązań, takich jak technologie cyfrowe, zielona infrastruktura i rozwiązania oparte na zasobach naturalnych.
  5. Zapewnienie dostępności odpowiednich umiejętności i kompetencji niezbędnych do inteligentnej gospodarki wodnej, co wpłynie na utrzymanie miejsc pracy oraz tworzenie nowych możliwości zatrudnienia.

Wyzwania związane z wodą dotyczą całego krajobrazu politycznego Europy i wymagają szczególnej uwagi. Mimo postępu w zakresie Zielonego Ładu, Europa wciąż stoi przed problemem braku spójnej polityki wodnej. Integracja kwestii związanych z wodą we wszystkich sektorach polityki UE, zwłaszcza w rolnictwie, przemyśle, zdrowiu i produkcji energii, jest kluczowa dla osiągnięcia długoterminowej odporności na deficyt wody.

Rosnąca zgoda co do tego, że Europejski Niebieski Ład może być punktem zwrotnym, podkreśla wagę działań mających na celu zrównoważone gospodarowanie wodą. Woda przestaje być postrzegana jako nieskończony zasób i zyskuje status kluczowego elementu w europejskim krajobrazie ekologicznym i społeczno-gospodarczym.

 

– MAREK KOWALSKI, Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich