DEBATA DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ I FEDERACJI PRZEDSIĘBIORCÓW POLSKICH

28 lutego 2017

ZAGRANICZNE INWESTYCJE W POLSCE – JAK STYMULOWAĆ WZROST GOSPODARCZY?

28 LUTEGO 2017 R., GODZ. 12.00

Siedziba – Dziennik Gazeta Prawna

Zrównoważony rozwój gospodarczy Polski powinien być oparty na wielu filarach, dlatego ważne jest zapewnienie przez państwo równych szans zarówno inwestorom zagranicznym, jak i polskim firmom. Nowe rozwiązania systemowe – np. zachęty fiskalne – powinny dotyczyć wszystkich, niezależnie od kraju pochodzenia i kwocie inwestycji. Elementy, które mogą pozytywnie wpłynąć na sytuację gospodarki to m.in.: realizacja skoordynowanej polityki rozwojowej czy kierowanie wsparcia i ułatwień do rodzimych podmiotów gospodarczych.

Polska obecnie traktowana jest jako stabilne państwo i dobry partner do inwestycji, dlatego znaczne ulgi dla firm zagranicznych nie są już głównym czynnikiem decydującym o ulokowaniu kapitału w naszym kraju. Dodatkowo, wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w relacji do PKB na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ma tendencję spadkową

1

, co jest niekorzystne dla całej polskiej gospodarki – zachęty i ułatwienia dla inwestorów spoza Polski nie mają realnego przełożenia na rozwój ekonomiczny kraju. Aby ocenić korzyści danej inwestycji, niezbędna jest ocena trwałego śladu, jaki pozostawia w gospodarce.

PRELEGENCI:

1. Tadeusz Kościński

– Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju

2. Tomasz Pisula

– Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

3. Tony Housh

– Prezes AmCham

4. Marek Kowalski

– Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, ekspert Konfederacji Lewiatan

5. Patrycja Klarecka

– Prezes

PARP

6. Rafał Stroiński

– Kancelaria JS Legal

W celu przyciągnięcia do Polski inwestorów zagranicznych – potrzebnych do intensyfikacji rozwoju polskiej gospodarki po zmianie ustrojowej – w latach 90-tych kolejne rządy proponowały firmom spoza kraju szeroko zakrojone przywileje. Zachęcano do działalności w

Specjalnych Strefach Ekonomicznych,

gdzie zapewniano im lepsze warunki niż polskim przedsiębiorstwom spoza SSE. Argumentem za przenoszeniem do Polski części produkcji były również

bardzo niskie koszty pracy,

a także

korzystne położenie

na mapie Europy. Działania te przyniosły rezultaty w postaci np.

zwalczenia strukturalnego bezrobocia

zmniejszania deficytu handlowego,

natomiast nadal rzadko dokonuje się transferu technologii, wiedzy czy kultury biznesowej. Obecnie Polska zmaga się z

nowymi wyzwaniami,

które wymagają

nowych rozwiązań,

które w większej mierze uwzględniają potrzeby

rodzimych przedsiębiorstw,

bez znacznego faworyzowania inwestorów zagranicznych.

Największe atuty Polski jako rynku do inwestowania zdaniem inwestorów:

2

• czynniki makroekonomiczne:

• wielkość rynku wewnętrznego
    • stabilność ekonomiczna
  • pracownicy:

• wydajni
    • lojalni
    • posiadają wysokie kwalifikacje
  • dostępność surowców
  • jakość gruntów inwestycyjnych
  • nowoczesna infrastruktura

• Coraz mniejsze znaczenie mają natomiast koszty pracy – niższe niż na rynkach Europy Zachodniej

Zagraniczne podmioty inwestujące w Polsce w 2016 r. wg

szacowanej wartości inwestycji:

3

1. USA

– 965,1 mln EUR

2. Niemcy

– 613,5 mln EUR

3. Francja

– 105 mln EUR

W nadchodzących latach dla naszej gospodarki najważniejsze będą:

jakość miejsc pracy, innowacyjność i wartość dodana wypracowywana w Polsce.

Obecnie administracja rządowa zapowiada stworzenie

relatywnie lepszych warunków polskim firmom,

zwłaszcza małym, to jednak wcale nie znaczy, że inwestorzy zagraniczni stracą miejsca w planach rozwoju krajowej gospodarki. Kluczowa będzie ich

innowacyjność oraz wysoki stopień przetwarzania w naszym kraju.

W centrum uwagi znajdą się także oferowane przez nich

korzyści dla małych i lokalnych przedsiębiorstw.

I wreszcie rzecz najważniejsza –

miejsce płacenia podatków.

W celu zagwarantowania zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki inwestorzy zagraniczni powinni:

• płacić należne podatki w Polsce
  • pokrywać koszty ubezpieczenia społecznego pracowników
  • stosować zaawansowane rozwiązania w zakresie ochrony środowiska
  • pokrywać koszty i stosować się do przepisów w zakresie korzystania z zasobów naturalnych lub zasobów wspólnych

Istotne jest, że aż 97 proc. inwestorów zagranicznych, którzy weszli na polski rynek, zainwestowałoby w naszym kraju ponownie – wynika z X edycji Badania klimatu inwestycyjnego w Polsce przeprowadzonego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z firmą audytorsko-doradczą Grant Thornton i bankiem HSBC. Aby wspierać dalszy rozwój zagranicznych inwestycji niezbędne jednak są zmiany w zakresie legislacji. Obszary wymagające zmiany przez rządzących, wskazywane przez zagraniczne przedsiębiorstwa i wyzwania związane z prowadzeniem działalności w Polsce, które potencjalnie mogą zniechęcić do inwestowania to m.in.:

4

• duża zmienność i niejasność przepisów prawnych
  • niska efektywność sądów gospodarczych
  • niska efektywność procedur związanych z pozyskiwaniem licencji i koncesji
  • system podatkowy
  • uciążliwa biurokracja

Rada Ministrów 23 lipca 2013 roku przyjęła

rozporządzenie

, które przedłużyło istnienie

specjalnych stref ekonomicznych do 2026 roku.

Oznacza to, że inwestorzy zagraniczni nadal będą w Polsce

preferowani i wspierani

,

dlatego

– w celu zagwarantowania najbardziej wymiernych korzyści dla polskiej gospodarki – konieczne jest

rozsądne wybranie podmiotów,

którzy otrzymają rządowe wsparcie.

Preferowani powinni być tacy inwestorzy zagraniczni, których trwały ślad w polskiej gospodarce będzie miał większą wartość niż uzyskane przez nich korzyści.

[1]

Źródło: Fundacja Republikańska „POLSKA WOBEC INWESTORÓW ZAGRANICZNYCH. Propozycja nowej polityki”

[2]

[3]