search
menu menu_open

Apel przedsiębiorców o sprawdzanie samorządów, które nie chcą płacić za etaty w zamówieniach publicznych

18 czerwca 2017

Apel przedsiębiorców o sprawdzanie samorządów, które nie chcą płacić za etaty w zamówieniach publicznych

„Solidarność” i przedsiębiorcy apelują o skrupulatne sprawdzenie samorządów, które nie chcą płacić za etaty w zamówieniach publicznych.

Do wszystkich 16 regionalnych izb obrachunkowych trafiło pismo, w którym związkowcy z Solidarności, pozarządowa organizacja CentrumCSR.pl i Federacja Przedsiębiorców Polskich zwracają się o surowsze kontrolowanie samorządów lokalnych.

Kontrolerzy będą mogli więcej


– Ten apel jest już wdrażany – zdradza Iwona Bendorf-Bundorf, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu. – Rozesłaliśmy już pisma do wszystkich samorządów w województwie warmińsko–mazurskim informujące o potrzebie przestrzegania klauzul społecznych. Inspektorzy kontroli dostali już polecenie sprawdzania, czy są stosowane w przetargach. Na pewno będziemy ten temat traktowali szczególnie.


Na razie inspektorzy będą działali na podstawie art. 17 ust. 1c ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, który daje możliwość nałożenia odpowiedzialności, jeśli dane naruszenie miało wpływ na rozstrzygnięcie przetargu.


– Ten przepis, choć ogólny, już teraz daje możliwość nałożenia odpowiedzialności, ale trwają prace nad nowelizacją, która wprowadzi do ustawy przepis szczególny nakazujący stosowanie klauzul społecznych – dodaje prezes Bendorf–Bundorf.


– Nasz wniosek do regionalnych izb obrachunkowych ma spopularyzować klauzule społeczne. Instytucje publiczne nie mogą kurczowo trzymać się już wyłącznie kryterium najniższej ceny. Co więcej, mają wyjątkową szansę do ich wykorzystywania, np. do wspierania podmiotów ekonomii społecznej, walki z wykluczeniem czy dawania dodatkowych szans rozwoju lokalnemu małemu i średniemu biznesowi – mówi Grzegorz Piskalski, prezes fundacji Centrum CSR.pl. – Problem miało rozwiązać wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej – jak jednak widzimy po wspólnej z NSZZ Solidarność oraz Federacją Przedsiębiorców Polskich akcji „żółtych kartek”, w postępowaniach o zamówienia publiczne wciąż wygrywają wykonawcy, których oferty nie gwarantują wypłacania stawek minimalnych. Do tej pory Solidarność wystawiła już 60 żółtych kartek urzędom, które nie przestrzegają praw pracowników.

Więcej:

http://www.rp.pl/Kadry/306189967-Apel-przedsiebiorcow-o-sprawdzanie-samorzadow-ktore-nie-chca–placic-za-etaty-w-zamowieniach-publicznych.html

Źródło: Rp.pl