search
menu menu_open

Obniżka CIT nie napędziła spółek

27 lipca 2018

Obniżka CIT nie napędziła spółek

Ścięcie z 19 do 15 proc. podatku CIT nie spowodowało boomu na zakładanie spółek kapitałowych. Spółek z o.o. i akcyjnych powstało nawet mniej

Rok 2017 był pierwszym rokiem obowiązywania niższej, 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). W ubiegłym roku mogły się według niej rozliczyć z fiskusem spółki, których roczne przychody w 2016 r. nie przekroczyły 1,2 mln EUR (5,15 mln zł) oraz spółki dopiero rozpoczynające działalność, zarejestrowane w 2017 r. (nowe spółki mogą korzystać z niższego podatku tylko w roku swej rejestracji, niezależnie od osiągniętego przychodu). Okazuje się, że tak wyraźne obniżenie wysokości podatku, z 19 do 15 proc., nie przełożyło się na wzrost zainteresowania zakładaniem spółek. Przez cały 2017 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) pojawiło się 37,8 tys. nowych spółek z o.o., czyli o 4,5 tys. (10,6 proc.) mniej niż w 2016 r., gdy obowiązywała wyższa stawka. Spółek akcyjnych powstało 373, o 23 proc. mniej niż w 2016 r. Natomiast liczba rejestrowanych spółek komandytowych w zasadzie nie zmieniła się (w 2017 r. — 5 tys., w 2016 r. — 4,8 tys.).

—————

— Obniżenie stawki podatku nie jest wystarczającym argumentem do wzrostu liczby zakładanych spółek. Sama stawka bowiem nie kształtuje rzeczywistej wysokości podatku do zapłaty. Rzutuje na to wiele innych warunków, chociażby wydatki mogące być uznane za koszty uzyskania przychodów. Ponadto jedną z najpoważniejszych barier jest podwójne opodatkowanie, raz na poziomie spółki, a drugi raz na poziomie dywidendy. To nie zachęca do zakładania spółek i jeśli rząd rzeczywiście chce zachęcić do ich tworzenia, powinien takie podwójne opodatkowanie znieść. Ponadto lepszym rozwiązaniem byłoby obniżenie podatku PIT z 19 proc. do 15 proc., który jest płacony przez 90 proc. przedsiębiorców — mówi Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Więcej:

https://www.pb.pl/obnizka-cit-nie-napedzila-spolek-936007

Źródło: Puls Biznesu