search
menu menu_open

W CIT potrzeba więcej marchewki, nie tylko kija

11 września 2018

W CIT potrzeba więcej marchewki, nie tylko kija

Luka w podatku dochodowym od firm mimo działań fiskusa zamyka się zbyt wolno – wynika z najnowszego raportu SGH. Czas na zmianę polityki i głęboką reformę w tym zakresie.

– Uszczelnienie systemu podatkowego jest priorytetowym zadaniem polityki państwa, ale jego efekty należy oddzielnie oceniać z perspektywy VAT i CIT – ocenia dla „Rzeczpospolitej” Dominik Gajewski, prof. Szkoły Głównej Handlowej. – Bo o ile w VAT niewątpliwie można dostrzec znaczną poprawę ściągalności, o tyle w zakresie uszczelnienia luki CIT brak widocznych efektów – ocenia Gajewski.

Takie są głównie tezy wynikające z najnowszego raportu SGH „Ekonomiczne Wyzwania dla Europy Środkowo-Wschodniej”, którego część poświęcona jest uszczelnieniu systemów podatkowych. – W Polsce, proces uszczelnienia CIT odbywa się poprzez wprowadzanie nowych obciążeń podatkowych, ale nie uwzględnia specyfiki konkurencji podatkowej w UE, co niewątpliwie wpływa na transferowanie wypracowanych zysków w Polsce do innych „atrakcyjniejszych podatkowo” państw – wyjaśnia.

—————

Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Federacji Przedsiębiorców Polskich

Przedstawiony przez resort finansów pakiet zmian może się przyczynić do lepszego uszczelnienia systemu podatkowego. Jednak domykanie systemu CIT powinno polegać również na wprowadzaniu takich rozwiązań, które zachęcą podatników do rozwoju działalności i rzetelnego rozliczenia się ze swoich obowiązków publicznoprawnych. Takie działania wymagają czasochłonnych analiz i są trudniejsze w realizacji, jednakże warto wdrażać rozwiązania, które będą korzystne w długofalowej perspektywie, a nie tylko w krótkim okresie.

Więcej:

https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/309099949-Podatki-W-CIT-potrzeba-wiecej-marchewki-nie-tylko-kija.html

Źródło: Rzeczpospolita