search
menu menu_open

CIT znów w dół, ale skorzysta niewielu

24 września 2018

CIT znów w dół, ale skorzysta niewielu

Kolejna obniżka daniny wcale nie oznacza, że małe firmy wyrosną jak grzyby po deszczu. To za mało, aby napędzić rozwój — mówią eksperci

Jeszcze na dobre nie zadziałał preferencyjny niski podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), a już mamy projekt jego dalszej obniżki — i to o 6 punktów procentowych. Zapowiadana od kilku miesięcy stawka 9 proc. tej daniny ma być stosowana od przyszłego roku, po dwóch latach od wprowadzenia CIT w wysokości 15 proc. dla małych podatników. Tak w każdym razie zakłada przyszła nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych i Ordynacji podatkowej. Projektodawca, czyli resort finansów, zapowiada, że m.in. w ten sposób tworzone są warunki do rozwoju, coraz lepszej konkurencyjności wewnętrznej i zewnętrznej najmniejszych firm, w tym startujących na rynku.

Obniżona stawka ma być stosowana do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych. Zgodnie z projektem, mogą z niej skorzystać podatnicy, u których przychody w danym (bieżącym) roku podatkowym nie przekroczą równowartości w złotych 1,2 mln EUR. Do jej ustalenia będzie przyjęty średni kurs NBP w pierwszym dniu roboczym roku podatkowego — w zaokrągleniu do 1 tys. zł. Prawo do tej preferencji otrzymają firmy o statusie małego podatnika (albo dopiero rozpoczynające działalność) oraz te, których dochodowość nie przekracza 33 proc.

—————

— Obniżka stawki CIT to na pewno dobre rozwiązanie, które może przyczynić się do rozwoju małych przedsiębiorstw. Jednocześnie resort finansów powinien rozważyć wprowadzenie rozwiązań obniżających obciążenia dla przedsiębiorców, którzy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych — mówi Łukasz Czucharski, ekspert ds. podatkowych Pracodawców RP.

W podobnym tonie przedstawiciele organizacji przedsiębiorców komentowali kilka miesięcy temu zapowiedź obniżenia preferencyjnego CIT do 9 proc., zanim jeszcze przekuto ją w projekt. Według Federacji Przedsiębiorców Polskich kolejnym krokiem odczuwalnym dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce byłoby zmniejszenie obciążeń także dla osób prowadzących jednoosobową działalność. Konfederacja Lewiatan prognozowała, że nowa stawka CIT znajdzie zastosowanie w bardzo wąskiej grupie, 7-8 proc. przedsiębiorców, ale wysoki skok podatkowy towarzyszący przejściu firmy od małej do dużej (czyli do 19 proc. podatku) może paradoksalnie stać się czynnikiem, który będzie powstrzymywał firmy przed inwestowaniem i rozwojem. Poza tym można wątpić w to, aby niższy CIT zachęcał do przekształcania działalności indywidualnej w spółkę.

Więcej:

https://www.pb.pl/cit-znow-w-dol-ale-skorzysta-niewielu-940688

Źródło: Puls Biznesu