search
menu menu_open

TK pomyśli o trzydziestokrotności

31 października 2018

TK pomyśli o trzydziestokrotności

Do 13 listopada odroczono rozprawę w sprawie zniesienia limitu składek na ubezpieczenia społeczne. Do sędziów wpłynęła kolejna opinia

W ostatnich dniach do Trybunału Konstytucyjnego dotarła kolejna opinia, która wspiera stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy o uznanie niekonstytucyjności ustawy znoszącej limit składek na ubezpieczenia społeczne. Autorem jest dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. DGP poznał treść opinii.

Prawnik podkreśla ekspresowy tryb pracy nad ustawą. Projekt, który na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się 22 listopada 2017 r., już dziewięć dni później wpłynął do Sejmu jako inicjatywa rządowa, a minimalny czas konsultacji ze stroną społeczną to 21 dni.

—————


Odkładanie decyzji TK powoduje rosnącą niecierpliwość pracodawców. Łukasz Kozłowski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, zwraca uwagę, że opóźnienie ma wymiar ekonomiczny. Firmy, zwłaszcza te największe, przygotowują budżety na przyszły rok. I nie wiedzą, jak kalkulować wielkość obciążeń w przypadku najwyższych wynagrodzeń – takich, które wpadają w limit.

Według niego optymalnie byłoby, gdyby TK wydał rozstrzygnięcie w pierwszym wyznaczonym terminie, czyli w lipcu. – A tak mamy utrzymującą się niepewność prowadzenia biznesu w związku z niestabilnością prawa. To nie sprzyja inwestycjom – dodaje ekspert FPP.

Ostrożnie do kwestii rozstrzygnięcia TK podchodzi też rząd. W projekcie budżetu na 2019 r. nie uwzględnił ekstrawpływów ze składek na ubezpieczenie społeczne. Według autorów ustawy znoszącej limit do FUS wpłynęłoby ok. 7 mld zł w skali roku. Całkowity bilans korzyści dla finansów publicznych będzie niższy. Powód: spadek wpływów z PIT, bo podstawa opodatkowania – ze względu na dodatkowe oskładkowanie – byłaby mniejsza.

Więcej:

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1326786,odroczenie-rozprawy-ws-trzydziestokrotnosci.html


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna