search
menu menu_open

Nie będzie wyższych składek ZUS dla bogatych. Trybunał Konstytucyjny zdecydował

15 listopada 2018

Nie będzie wyższych składek ZUS dla bogatych. Trybunał Konstytucyjny zdecydował

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS są niezgodne z Konstytucją i nie wejdą w życie. Dzięki tej decyzji firmy unikną bałaganu, który groził im wraz z wejściem w życie ustawy od 1 stycznia.

Dziś jest tak, że jeśli ktoś w ciągu roku przekroczy limit 30-krotności

średniej pensji

(w 2018 roku wynosi nieco ponad 133 tys. zł), to w kolejnych miesiącach przestaje płacić składki emerytalne. Aby tak się stało, trzeba zarabiać ponad 11 tys. zł brutto miesięcznie. Skutki są dwa. Po pierwsze, osoba taka przez ostatnie miesiące w roku nie płaci składek emerytalnych. Po drugie, ma niższą emeryturę (choć nadal wysoką w stosunku do większości), bo przy jej obliczaniu bierze się pod uwagę tylko zapłacone składki.

– Takie rozwiązanie ma większość krajów europejskich. Pozwala ono nie wypłacać horrendalnie wysokich emerytur – mówi


Łukasz Kozłowski, ekonomista z Federacji Przedsiębiorców Polskich


.

Rząd chciał jednak ten limit znieść. Po co? Aby ściągnąć od bogatych więcej pieniędzy dla budżetu. – Zniesienie limitu zapewniłoby ok. 7 mld zł dla

budżetu

, ale po uwzględnieniu spadku wpływów z podatków i składki zdrowotnej na czysto wychodzi ok. 5 mld zł – mówi Kozłowski. – To jednak tylko doraźne korzyści. Za 10-20 lat ZUS musiałby wypłacić tym ludziom

emerytury

i oddałby im te pieniądze z nawiązką – podkreśla Kozłowski. Obecny rząd miałby dodatkowe pieniądze, a o wypłatę wysokich emerytur, sięgających nawet 50 tys. zł miesięcznie, martwiliby się następcy.


https://www.forbes.pl/finanse/trybunal-konstytucyjny-limit-skladek-zus-niekonstytucyjny/2xfwt8r

Źródło: Forbes