search
menu menu_open

6,5 mld zł nadwyżki. Dlaczego budżet jest na plusie?

19 grudnia 2018

6,5 mld zł nadwyżki. Dlaczego budżet jest na plusie?

„Z takim wykonaniem budżetu nie mieliśmy do czynienia od lat” – chwali się Ministerstwo Finansów. Ale lepiej już raczej nie będzie.

„Nadwyżka budżetowa wyniosła w listopadzie 6,5 mld zł” – poinformowało Ministerstwo Finansów w specjalnym komunikacie. To jedenasty taki miesiąc z rzędu.

Co więcej, resort chwali się także niskim deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych (to pojęcie szersze niż budżet centralny). Według Ministerstwa Finansów wyniósł on zaledwie 0,5 proc. PKB.

– Utrzymujemy dyscyplinę w wydatkach budżetowych i wysoką dynamikę dochodów podatkowych. Dzięki temu konsekwentnie redukujemy deficyt budżetowy i ograniczamy zadłużenie. Po 11 miesiącach bieżącego roku mamy nadal nadwyżkę. Jest ona wyższa niż po październiku – powiedziała PAP szefowa Ministerstwa Finansów Teresa Czerwińska.

—————

– Pełny obraz sytuacji budżetowej za 2018 r. będziemy mieli, kiedy zostaną podane dane o wykonaniu budżetu za cały rok. Do tej pory nie udawało się tak długo utrzymywać nadwyżki – zauważa Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jego zdaniem doświadczenia poprzedniego roku pokazują, że w grudniu pojawi się deficyt, ale z pewnością jego ostateczna wartość będzie mniejsza niż zakładana w budżecie na ten rok. Przypomnijmy, że w ustawie budżetowej zapisano aż 41,5 mld zł deficytu, ale według Ministerstwa Finansów ostatecznie nie przekroczy 24 mld zł.

– Dane o deficycie należy rozpatrywać w ujęciu rocznym. Różne przesunięcia terminów alokacji środków, np. zwrotów VAT, są bardziej skumulowane w pewnych okresach. To powoduje, że dane o miesięcznym wykonaniu budżetu czasem się wahają – komentuje Kozłowski.

Więcej:

http://wyborcza.pl/7,155287,24290395,11-miesiecy-z-nadwyzka.html

Źródło: Gazeta Wyborcza