search
menu menu_open

Rzecznik Przedsiębiorców chce wyjaśnić sprawę badania alkomatem

13 sierpnia 2019

Rzecznik Przedsiębiorców chce wyjaśnić sprawę badania alkomatem

Pracodawca, który chce wyrywkowo badać pracowników pod kątem stanu trzeźwości musi liczyć się z ryzykiem nałożenia nawet kilkumilionowej kary przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Urząd uznał bowiem, że zbieranie takich informacji o stanie trzeźwości jest niedozwolone. Zmian przepisów w tej sprawie chce Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Wystąpił już do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wydanie objaśnienia prawnego dotyczącego kontroli stanu trzeźwości pracownika.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, dostosowująca polskie prawo do przyjętego w maju 2016 r. przez UE ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), kary za naruszenie prawa do ochrony danych sięgają – do 20 mln euro lub 4 proc. całego obrotu firmy.

Urząd Ochrony Danych Osobowych stwierdził, że badanie trzeźwości może być zainicjowane wyłącznie przez pracownika, a sama informacja o stanie trzeźwości jest informacją o stanie zdrowia, oraz że nie ma podstawy prawnej, która umożliwiłaby pracodawcom samodzielną kontrolę pracowników alkomatem. W takim wypadku zgoda pracownika jest niezbędna do przekazania i przetwarzania takich danych.

———-


Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich

i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) zwraca uwagę, że kontrola powinna być możliwa w uzasadnionych przypadkach, kiedy okoliczności na to wskazują. – Najwyższym, zgodnym z prawem celem, jest wtedy zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Badanie trzeźwości przez pracodawcę uznać należy za działanie prewencyjne. Kiedy badanie to potwierdzi przypuszczenia i okaże się, że pracownik przystępuje do pracy nietrzeźwy – w dalszej kolejności powinien zostać przekazany organom policji do badania ostatecznie potwierdzającego jego stan – podkreśla.

Więcej:

https://www.prawo.pl/samorzad/pracodawca-nie-moze-poddac-pracownika-badaniu-alkomatem,83518.html

Źródło: Prawo.pl