search
menu menu_open

Składki na ubezpieczenie od dochodu – skorzystać może blisko milion przedsiębiorców

19 września 2019

Składki na ubezpieczenie od dochodu – skorzystać może blisko milion przedsiębiorców

Rząd chce, aby składki na ubezpieczenie społeczne były liczone dla małych firm proporcjonalnie od dochodu. Z tego rozwiązania mogłoby skorzystać nawet 78 proc. przedsiębiorców. Zmiany nie musiałyby się wiązać ze stratami dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci szacują bowiem, że wprowadzenie pomysłu mogłoby przynieść dodatkowo nawet ponad 7 mld zł rocznie.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji wyborczej PiS w Lublinie zapowiedział, że rząd po wprowadzeniu Małej Działalności Gospodarczej, czyli ZUS od przychodu, chce pójść w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu. Jego zdaniem ułatwi to sytuację tym przedsiębiorcom, którzy mają niższe dochody, którzy rozkręcają biznes i inwestują.

Według

Federacji Przedsiębiorców Polskich

wprowadzenie propozycji w zakresie proporcjonalności składek do dochodów oznaczałoby, że aż 78 proc. przedsiębiorców ponosiłoby niższe obciążenia niż obecnie. Po zrealizowaniu postulatu, niższe obciążenia – w porównaniu z obecnym stanem rzeczy – mieliby przedsiębiorcy uzyskujący dochód netto poniżej 5718 zł miesięcznie.


Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

podkreśla, że uzależnienie wysokości składek proporcjonalnie w stosunku do dochodu nie musiałoby się wiązać ze stratami Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. – W tej sytuacji niewielka część przedsiębiorców zapłaciłaby wyższe składki. Mówimy o działalnościach, które przynoszą wysoki dochód, przekraczający wyraźnie 6 tysięcy złotych netto miesięcznie. Finalnie saldo Funduszu Ubezpieczeń Społecznych byłoby na plusie 7,6 miliardów złotych w skali roku. Ten dodatkowy dochód mógłby stanowić alternatywę do rezygnacji ze zniesienia limitu trzydziestokrotności podstawy wymiaru składek – powiedział.

Więcej:

https://www.prawo.pl/kadry/skladki-zus-proporcjonalnie-od-dochodu-z-tego-rozwiazania,474010.html

Źródło: Prawo.pl