search
menu menu_open

OFE i IKE. Polacy w środku wakacji będą musieli zdecydować o emeryturach

22 lutego 2021

OFE i IKE. Polacy w środku wakacji będą musieli zdecydować o emeryturach

Jeśli rząd zrealizuje swoje plany to ponad 15 mln Polaków będzie wkrótce musiało zdecydować czy zgadzają się, żeby ich środki, które są obecnie w Otwartych Funduszach Emerytalnych przeniesiono na specjalne Indywidualne Konto Emerytalne czy też wolą by trafiły do ZUS. Jeśli ktoś wybierze drugi wariant, to będzie musiał złożyć specjalną deklarację, a ostateczny termin przypada na sam środek wakacji.

Łącznie chodzi o ponad 148 mld zł (stan na koniec ubiegłego roku), ale kwoty które każdy ma w OFE są bardzo zróżnicowane. Rządowy plan zapisany w projekcie ustawy, nad którą właśnie ruszają prace zakłada, że opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE i takie wariant będzie automatyczny, bez konieczności  wykonywania jakichkolwiek czynności. Jeśli jednak ktoś woli, żeby pieniądze trafiły na jego indywidualne konto w ZUS, to musi w tym celu złożyć specjalną deklarację.

—————

Każdy powinien wziąć pod uwagę czy woli, żeby jego składki emerytalne były w jednym miejscu, czyli w repartycyjnym systemie w ZUS czy woli zróżnicować te źródła i część mieć na IKE. Kolejne pytanie, czy ktoś woli dysponować tymi środkami w całości po osiągnięciu wieku emerytalnego czy jednak chce mieć odrobinę wyższe świadczenie z ZUS, które będzie wypłacane  dożywotnio – podkreśla

Łukasz Kozłowski, ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

. Zastrzega jednocześnie, że  biorąc pod uwagę wielkość  środków zgromadzonych w OFE  przez większość uczestników, to nie wpłyną one znacząco na wysokość przyszłych emerytur.

Więcej:

https://biznes.interia.pl/autorskie/news-ofe-i-ike-polacy-w-srodku-wakacji-beda-musieli-zdecydowac-o-,nId,5060077

Źródło: Interia.pl