Scenariusze reformy otwartych funduszy emerytalnych
Streszczenie:
Szanowni Państwo, znajdujemy się w najintensywniejszym okresie wdrażania w życie kolejnej dużej reformy systemu zachęt do gromadzenia długoterminowych oszczędności przez pracujących Polaków, która jest realizowana poprzez utworzenie pracowniczych planów kapitałowych. Niezmiernie istotne znaczenie w tym kontekście ma ostateczne rozstrzygnięcie przyszłości kapitałowego filaru powszechnego systemu emerytalnego.
W bardzo znaczącej mierze poziom zaufania do PPK będzie bowiem zależał od tego, co stanie się z aktywami członków otwartych funduszy emerytalnych.
Pragnąc wnieść merytoryczny wkład do debaty prowadzonej w ramach planowanego na 2019 r. kompleksowego przeglądu systemu emerytalnego, opracowaliśmy niniejszy raport, w którym zostały poddane analizie potencjalne skutki realizacji szeregu scenariuszy zmian związanych
z przekształceniem OFE. Zagadnienie to nabiera szczególnej aktualności, biorąc pod uwagę najnowsze propozycje strony rządowej w tej kwestii oraz rozpoczynające się w związku z tym konsultacje społeczne oraz prace legislacyjne.
Nie ulega wątpliwości, że zmiany w dotychczasowym systemie, którego skala działalności stale się kurczy za sprawą działania tzw. mechanizmu suwaka oraz braku zapewnienia zastępowalności uczestników, są pilnie potrzebne. W związku z tym pożądane jest wprowadzenie takich rozwiązań, które zagwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa finansowania konsumpcji w czasie emerytury, dzięki oparciu jej na różnych źródłach – systemie powszechnym i dodatkowo gromadzonych oszczędnościach.
Zachęcam do lektury raportu.
Z wyrazami szacunku,
Marek Kowalski
Przewodniczący
Federacji Przedsiębiorców Polskich